Oranjewoud (Oranjewâld)
Oranjewoud
Statige landhuizen en stijlvolle lanen herinneren aan de tijd dat de Oranje Nassaus in dit dorp verbleven.
Neem alvast een kijkje
In Zuidoost Friesland - vlakbij Heerenveen - ligt het bijzondere dorp Oranjewoud. Het parklandschap aan de oostkant van het dorp Oranjewoud is sinds 2012 aangewezen als beschermd dorpsgezicht.
Statige landhuizen en stijlvolle lanen herinneren aan de tijd dat de Oranje Nassaus in dit dorp verbleven. De band met het Koninklijk huis ontstond toen in 1664 prinses van Oranje Albertine Agnes, weduwe van de Friese stadhouder Willem Frederik van Nassau, een landgoed kocht dat de naam Oranjewoud kreeg.
Kom ook genieten van de historische lanen, de oude Belvedère uitkijktoren, huize Oranjewoud en andere adellijke landhuizen tijdens een wandeling rondom het dorp.
Een aanrader is museum Belvédère, gevestigd in een strak vormgegeven gebouw dat prachtig in het parklandschap geïntegreerd is. In het museum vind je twintigste eeuwse en eigentijdse beeldende kunst uit Friesland,
Ieder jaar vinden er culturele evenementen in de bossen plaats zoals als het Oranjewoudfestival.
Dat Oranjewoud the place to be is voor cultuur minnaars zal je niet verbazen!
- Afstand tot jouw locatie:
Vergelijkbare plaatsen
Bekijk alles-
'Moordhol' Crackstate, het einde van de terreur
'Moordhol' Crackstate, het einde van de terreur
"Die morgen duurde langer dan ooit. Ik deed niets anders dan voor het raam staan te praten. Beneden in het park zei een man tegen mij dat de Canadezen in Bontebok waren." Verzetsman Jan Tuut zit op de ochtend van de bevrijding van Heerenveen nog gevangen in Crackstate.
De gevangenis Crackstate is vanaf oktober 1944 het beruchte hoofdkwartier van mannen van de Sicherheits Dienst (SD), die opgejaagd door de geallieerden vanuit België naar het noorden trekken. Er worden talloze gevangenen vreselijk mishandeld, gemarteld en zelfs doodgeschoten. Op het hoogtepunt zitten er 200 tot 300 mannen en vrouwen gevangen. In een vijfpersoons-cel worden soms tientallen mensen opgesloten. Een dag voor de bevrijding dreigen de Duitsers nog de boel op te blazen.
De Canadese bevrijders naderen Heerenveen op 14 april via Mildam. Duitse troepen leveren hardnekkig strijd in dit gebied en er wordt flink met tanks geschoten. De vijftig à zestig gevangenen zitten in doodsangst in Crackstate vast en horen het lawaai in de verte. Totdat bakker Gerlof de Wolf en zijn knecht Hendrik rond half drie vermoeden dat de vijand uit de stad vertrokken is.
De Wolf woont schuin tegenover Crackstate en kent de situatie goed en hij hoort waar de sleutels liggen. Bedacht op bommen en boobytraps sluipen ze voorzichtig door de open voordeur naar binnen. Ze weten de gevangenen uit de cellen te krijgen. In stilte verlaat iedereen de gevangenis met de opdracht om zo snel mogelijk onder te duiken. Er verschijnen zo nu en dan nog Duitsers in de stad. Het blijft levensgevaarlijk.
Schrikbewind
Voordat de SD onder leiding van SS-Hauptsturmführer Kronberger het schrikbewind begint, pleegt het verzet in september 1944 zes man sterk een overval. Ze weten twee gevangen 'illegalen' te bevrijden. Er wordt in maart 1945 overwogen nog een keer een overval te plegen, maar het risico is te groot.
Een paar dagen voor de bevrijding ontvangt Kronberger een dreigbrief van de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten (NBS). Het is de communistische Districts Operatie Leider (DOL) die hem waarschuwt geen gevangen meer te doden. Een merkwaardig kat-en-muis-spel gaat hieraan vooraf tussen Kronberger en de Districts Operatieleider (DIC) die in Crackstate gevangen zit.
Kronberger sluit een deal in ruil voor vrijlating en de belofte dat de DIC en zijn plaatsvervanger, de 'communistische' DOL terugkeren. De angst voor de 'communistische wraak' van de DOL is blijkbaar groot. Als de DIC en DOL uiteraard niet terugkeren, worden twee gevangenen bij Luinjeberd door de SD vermoord. Meer dan zestig gevangenen overleven hun verblijf in Crackstate niet door marteling, executie of transport naar kampen. Kronberger wordt na de oorlog tot veertien jaar veroordeeld.
Aan het begin van de avond van de 14e april, bereiken de Canadezen eindelijk Heerenveen-Zuid. Rond 19.00 uur halen de bewoners de bevrijders met veel gejuich binnen. Achtergebleven Duitsers schieten dan plotseling toch nog op de feestvierende menigte. Er vallen geen slachtoffers. De volgende dag is heel Heerenveen bevrijd en worden 'landverraders' en gevangengenomen Duitsers opgesloten in Crackstate. Het Huis van Bewaring dient nog enige tijd voor de internering van NSB-ers. In 1973 wordt het afgebroken en in 1995 wordt er een monument voor de slachtoffers onthuld.
Heerenveen
-
Vogelkijkhut Rottige Meente


Accepteer cookies om deze content te zien.
Vogelkijkhut Rottige Meente
Spanga
-
Alde Feanen - Romsicht - Uitkijktoren
Alde Feanen - Romsicht - Uitkijktoren Oudega Gem Smallingerlnd
Routes in de buurt
Bekijk alles-
Iisbaankeunstrûte | Zuidoost Fryslân | Fietsroute
Iisbaankeunstrûte | Zuidoost Fryslân | Fietsroute
Beperkt toegankelijk
(38.5 km)Heerenveen -
Het Andere Friesland | Heerenveen - De Deelen - Oranjewoud
Het Andere Friesland | Heerenveen - De Deelen - Oranjewoud
(50.5 km)Heerenveen -
Bontebok-Terband | Bonifatius Kloosterpad: etappe 10
Bontebok-Terband | Bonifatius Kloosterpad: etappe 10
(19.3 km)Bontebok -
Heerenveen | fietsen langs de Turfroute
Heerenveen | fietsen langs de Turfroute
(55.4 km)Heerenveen -
Rondje Oranjewoud | Koningspad XL: etappe 13
Rondje Oranjewoud | Koningspad XL: etappe 13
(9.1 km)Oranjewoud -
Wolvega-Akkrum | Canadian Trail: etappe 1
Wolvega-Akkrum | Canadian Trail: etappe 1
(30.3 km)Wolvega