Passantenhaven Moleneind
Drachten
Nadat de Drachtstervaart opnieuw is uitgegraven, is het mogelijk om het centrum van Drachten te bereiken voor motorboten met een maximale doorvaarthoogte van 2,95 meter. De gemeentelijke passantenhaven ligt in het centrum op loopafstand van gezellige restaurants, winkels en speciaalzaken.
Neem alvast een kijkje
Ook leuk
-
Passantenhaven Moleneind
Accepteer cookies om deze content te zien.
Passantenhaven Moleneind
De passantenhaven heeft verschillende voorzieningen, waaronder watertappunten, elektra-aansluitingen, vuilwaterpomp en een nieuwe toilet- en douche gelegenheid. Aanmelden bij de haven gaat via een aanuit.net-systeem. De haven heeft 26 ligplaatsen met gemakkelijke op-en afstapmogelijkheden.
Hier op de passantenhaven in Drachten herbeleef je de oude Friese historie. In de omgeving van deze locatie stond vroeger hoogveen. Het veen werd afgegraven en uiteindelijk verkocht als turf, een soort brandstof dat vroeger enorm kostbaar was, en veel veenafgravingen vonden destijds in Friesland plaats. Als onderdeel van de verkoop werd vroeger de turf over het water verscheept.
Na het einde van de veenhandel, kwam ook het werk en het leven hier op de Drachtstervaart stil te liggen. Hierdoor dumpten veel mensen afval in het water en nam deze plek veel ruimte in beslag. En vele Drachtenaren lieten het niet bij zitten. De nostalgische herinneringen op deze plek bleven de mensen achtervolgen, en daar moest wat aangedaan worden. De ondernemende kant van vele inwoners kwam uiteindelijk naar boven. De drachtsevaart werd omgetoverd tot een recreatieplaats, en de heropening van de vaart werd in 2015 werkelijkheid. Ook werd de naam verandert naar Passantenhaven Moleneind.
De passantenhaven heeft verschillende voorzieningen, waaronder watertappunten, elektra-aansluitingen, vuilwaterpomp en een nieuwe toilet- en douche gelegenheid. Aanmelden bij de haven gaat via een aanuit.net-systeem. De haven heeft 26 ligplaatsen met gemakkelijke op-en afstapmogelijkheden.
- Afstand tot jouw locatie:
Hier vind je Passantenhaven Moleneind
PassantenhavenMoleneind Noordzijde 56
9203 ZR Drachten Plan je route
vanaf jouw locatie
Vergelijkbare plaatsen
Bekijk alles-
Fusillade aan de Woudweg
Fusillade aan de Woudweg
De fusillade in Dokkum is de grootste fusillade geweest tijdens de Tweede Wereldoorlog in Friesland. Een bloedig dieptepunt in de steeds hardere strijd tussen de Duitse bezetter en het verzet.
Het gaat om een wraakactie: drie dagen eerder overvalt het verzet bij het dorp De Valom een auto van de Sicherheitsdienst (SD) met daarin een belangrijke gevangene, in de hoop deze te bevrijden. Bij het vuurgevecht dat ontstaat komen een Duitse SD-er en zijn Belgische chauffeur om het leven.
Artur Albrecht, SD-chef in Friesland, is furieus en wil volgens een getuige Dokkum 'van de kaart van Nederland laten verdwijnen'. Zijn meerderen van de SD-Dienststelle in Groningen geven hem hier echter geen toestemming voor. In plaats daarvan worden twintig gevangenen uit gevangenissen in Friesland en Groningen gehaald en meegenomen naar een weiland aan de Woudweg in Dokkum.
De burgemeester van de stad is zelfs van huis gehaald om toe te kijken. De mannen moeten op een rij gaan liggen in de sneeuw. In groepjes van vijf worden ze naar voren geroepen. Dan klinken er schoten. De lichamen van de slachtoffers moeten een etmaal blijven liggen in de sneeuw, als afschrikwekkend voorbeeld voor de bevolking. De slachtoffers zijn Friezen en Groningers. Sommigen zijn actief in het verzet, anderen zijn Todeskandidaten.
Aan de Woudweg in Dokkum herinnert een monument aan het drama. Jaarlijks is er bij dit monument een kranslegging waarbij leerlingen van scholen in Dokkum worden betrokken.
Verschillende leden van het vuurpeloton worden na de oorlog berecht voor hun betrokkenheid bij de fusillade en krijgen de doodstraf. Zo ook Artur Albrecht. Hij wordt op 21 maart 1952 gefusilleerd op de Waalsdorpervlakte. Het is het laatste doodvonnis dat in Nederland wordt voltrokken.
Dokkum op de Dam
Enkele jaren later, op 4 mei 1956, onthult koningin Juliana het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam. Het monument speelt een centrale rol bij de jaarlijkse Nationale Dodenherdenking op 4 mei die ook altijd wordt bijgewoond door het staatshoofd.
In het monument zijn elf urnen opgenomen met daarin ‘in bloed gedrenkte aarde’. Aarde afkomstig van van strijd- en fusilladeplaatsen uit de elf provincies. Later is ook een 12e urn met aarde uit Nederlands-Indië (het huidige Indonesië) toegevoegd.
Voor het vullen van de Friese urn is aarde gehaald uit de omgeving van Kornwerderzand, strijdtoneel in de meidagen van 1940. Ook is aarde gehaald van fusilladeplaatsen, waaronder de Woudweg in Dokkum en Dronrijp waar op 11 april 1945, een paar dagen voor de bevrijding nog dertien mensen zijn gefusilleerd.
-
Kerkhof Brongerga & Klokkenstoel
Accepteer cookies om deze content te zien.
Kerkhof Brongerga & Klokkenstoel
Routes in de buurt
Bekijk alles-
Rabobank Route | Nationaal Park De Alde Feanen
Rabobank Route | Nationaal Park De Alde Feanen(36.0 km)Earnewoude -
E-chopper pontjesroute Drachten-Earnewâld
E-chopper pontjesroute Drachten-Earnewâld(35.5 km)Drachten